Adapt2Achieve Leadership Conference June 3-5, 2019 Rochester, NY

 

Schedule & Session Descriptions

Agenda At A Glance
Pre-ConferenceTuesday June 4
General Sessions
Tuesday June 4
Breakout Sessions
Wednesday June 5
General Sessions
Wednesday June 5
Breakout Sessions
Wednesday June 5
Vendor Showcase
Post-Conference
Sunday, June 2 & Monday, June 3
 Pre-Conference Training: Adaptive Swimming 

Presented by US Masters Swimming


Monday, June 3
 Pre-Conference Workshop: Organizational Crisis Management 

Presented by Ed Bronsdon


 Finding Your Abilities 

Presented by Michael Cocquyt

 Paddle Canada’s National Adaptive Paddling Program 

Presented by Dawn Callan

 Wheelchair Lacrosse 

Presented by Norm Page with support from The Buffalo Bandits Wheelchair Lacrosse Team, US Lacrosse, & Mike Johnson

 

Morning Sessions

Risk Management Track

 Promoting Safety, Self-Confidence & Success in Adaptive Watersports 

Presented by Bill Brenner

 Athlete Protection from Abuse – Legal and Moral Responsibilities and Prevention Strategies 

Presented by Patty Lewis


Physical Medicine & Rehabilitation Track

 Incorporating Adaptive Sports and Recreation into Rehabilitation 

Presented by COL (Ret) Barbara Springer, PT, PhD, OCS, SCS

 Panel Discussion: Adaptive Equipment Showcase – Guiding Technology for Athletes with Blindness or Low Vision 

Panelists: Alex Jones, Amos Miller, Joe Mornini, Jim Riley, Michael Cocquyt


Afternoon Sessions

Risk Management Track

 Introducing the DSUSA Athlete Protection Policy 

Presented by Glenn Merry

 Child Safeguarding – What does it take to be the best? 

Presented by Ashley Thomas

Physical Medicine & Rehabilitation Track

 Advancing Adaptive Sports through Technology: The QL+ Program 

Presented by COL (Ret) Barbara Springer, PT, PhD, OCS, SCS

Physical Medicine & Rehabilitation Track

 EquiCenter Farm Tour & Therapeutic Riding Demo 

Presented by EquiCenter

 Panel Discussion: Yoga & Therapeutic Riding 

Panelists: Lindsay Alberts, Michael Amy, Marsha Therese Danzig, Jodie O’Connell-Ponkos

 Paracanoe – A New Paralympic Sport 

Presented by Jan Whitaker

 Soundscape: Enabling New Opportunities in Outdoor Recreation 

Presented by Alex Jones & Amos Miller

 Technology and Strategies to Expand Your Guiding Toolkit for Athletes with Blindness or Low Vision 

Presented by Joe Mornini & Jim Riley

 Adaptive and Impactful: How to Understand and Maximize Your Program Outcomes 

Presented by Dr. Margaret “Meg” Harrell

 Lifejackets & Considerations for Individuals with Physical Disabilities 

Presented by Crystal Skahan & Joe Moore

 Morning Yoga 

Led by Michael Amy

 Sculling as a Metaphor for Life Skills 

Presented by Tim Giarrusso

Morning Sessions

Risk Management Track

 A Systemic Approach to Inclusion in Recreation and Sports: An Experiential Case Study 

Presented by Anita O’Brien

 First Aid and Trip Planning Considerations for Adaptive Athletes in a Delayed Care Setting 

Presented by Diane Barras

 In Deep Water: Lifejacket Selection & Considerations for Individuals with Physical Disabilities 

Presented by Crystal Skahan & Joe Moore

 Rochester Accessible Adventures’ Inclusion Model of Service 

Presented by Anita O’Brien

Physical Medicine & Rehabilitation Track

 Panel Discussion: Adaptive Equipment Showcase 

Panelists: Bradley Dunn, Greg Durso, Joe Kabes, John Humbrecht, Kurtis Kracke, Paul Bollinger, Jonathan Provoost

 Interdisciplinary Approach to Adapted Sports 

Presenters: Alex Maitre & Samanda Vasquez


Afternoon Sessions

Risk Management Track

 CrossFit Myths Debunked – Best Practices for Inclusion & Risk Management 

Presented by Alec Zirkenbach & Christina Lafex

 Panel Discussion: Risk Management in Adaptive Wilderness Trips 

Panelists: Diane Barras, Jeff Inouye, Nate Carey, Tera Adams, others TBD

 Understanding Your Insurance Coverage and Needs 

Presented by Scott A. Mac Adam

Physical Medicine & Rehabilitation Track

 Bringing a Product to Market: The Story of Inclusivity, Inc. 

Presented by Joe Kabes

 Panel Discussion: Adaptive Sports Equipment Think Tank 

Panelists: Alex Jones, Amos Miller, Bradley Dunn, Cathy Webster, Greg Durso, Joe Kabes, John Humbrecht, Kurtis Kracke, Mike Johnson

 Virtual Reality as an Adaptive Program Support Tool 

Presented by James Arnold & Julia Ray

 Vendor tables will in the Grand Foyer 11:00am-4:30pm. 
Adaptive Equipment
Inclusivity Inc.
Kelly Brush Foundation
Microsoft Soundscape
Highland Composites
ThermApparel
VeRacity VRcade
Warm Enough
Yoga For Amputees
Thursday, June 6
 Morning Yoga 

Led by Marsha Therese Danzig, C-IAYT, RYT 500, M.Ed.

 Post-Conference Workshop: Improving Outcomes with Simple Yoga Techniques 

Presented by Marsha Therese Danzig, C-IAYT, RYT 500, M.Ed.

Thursday, June 6 & Friday, June 7
 Post-Conference Training: Adaptive Climbing 

Presented by Paradox Sports